"Blaski i cienie PRL-u"

  W czwartek 20 czerwca 2013r. w Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie obchodziliśmy uroczyście Święto Szkoły. Nadaliśmy mu tytuł „ Blaski i cienie PRL-u”. Przybywającym na uroczystość gościom, przyjaciołom szkoły, uczniom i nauczycielom rzucał się w oczy biało – czerwony wystrój holu. Ściany zdobiły plakaty z filmów i seriali („Czterdziestolatek”, „Janosik” i tp.) oraz przedstawiające gwiazdy estrady tamtych lat: Marylę Rodowicz, Piotra Szczepaniaka, Jerzego Połomskiego i innych. Atmosferę tamtych lat podkreślały wszechobecne biało – czerwone goździki. Dorośli goście mogli z łezką w oku wspominać pralkę ,, Franię”, czarno – biały telewizor ,,Neptun”, zabytkowe żelazko oraz inne sprzęty i naczynia z epoki ( wielu uczniów widziało takie sprzęty po raz pierwszy ).
  Uczniowie wkroczyli na scenę w pochodzie pierwszomajowym przy wtórze pieśni ,,Miliony rąk”, powiewając chorągiewkami, transparentami. Recytowano wiersze ,,Pierwszy maja” i ,, Ojczyzna”.
  Ten patriotyczny nastrój zmienił się w momencie, gdy na scenę weszły modelki, prezentujące autentyczne ubiory z lat 70 – tych i 80 – tych. Piękne panny przy dźwiękach piosenki ,,Kto ma tyle wdzięku co ja” wprowadził na scenę tanecznym krokiem uroczy model Kuba Lorkowski. Podziwialiśmy sukienki w groszki i kwiatki, białe podkolanówki oryginalne nakrycia głowy. Moda okazała się w tamtych czasach dziedziną, nad którą dygnitarze PRL – u nie mieli pełnej kontroli. Polskie kobiety – tak jak teraz ich córki i wnuczki – wyglądały modnie i elegancko. Dziewczyny miały prawdziwą sesję zdjęciową w kwiaciarni ,,Natalia”, a ich zdjęcia podziwiać można było w holu szkoły.
  Przypomniano takie powstanie telewizyjnej Jedynki. Rozległy się dźwiękowe zwiastuny Dziennika Telewizyjnego i Wielkiej Gry. Stanisława Ryster poprowadziła teleturniej o kultowych serialach PRL – u. Na wielkim ekranie oglądaliśmy film o lądowaniu człowieka na Księżycu, a dziewczyny tańczyły i śpiewały piosenkę ,,Wala twist”. Tę radosną atmosferę tonowało przypomnienie smutnych wydarzeń na Wybrzeżu – strajków krwawo tłumnych przez milicję. Uczestnicy uroczystości nie mogli ukryć wzruszenia, gdy Ewelina pięknie zaśpiewała piosenkę ,,Janek Wiśniewski padł”.
  Równie gorąco przyjęła widownia Jakuba Robaszkiewicza i Jacka Musiała, którzy przedstawili skecz kultowego kabaretu ,,Tey”. Rzecz dotyczyła obiektu marzeń wielu polskich rodzin w tamtych czasach – Fiata 126p. Był też wodzirej. W atmosferze opolskich festiwali śpiewano piosenki: ,,Cała sala śpiewa”, ,, Jadą wozy kolorowe” i inne. Publiczność – jak wtedy - bawiła się doskonale, kołysała się w rytm piosenek, unosiła ręce. W pewnym momencie z ekranu przemówił do wszystkich Jan Paweł II. Padły znamienne słowa: ,,Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”. Zmiany dokonywały się nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Dali temu wyraz nasi artyści, kończąc uroczystość pokazem teledysku zespołu Pink Floyd z ich koncertu w Berlinie. Na scenie ,,upadł” papierowy, symboliczny ,,berliński mur”. Wszyscy śpiewali z artystami ,,ANTOTHER BRICK IN THE WALL”. Uczestnicy uroczystości nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.
  Zbliża się koniec roku szkolnego i kolejni uczniowie mogą pochwalić się znaczącymi sukcesami. Monika Sobczak otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży Szkolnej ,,Mój Las”. Natomiast Mateusz Brumirski, Magdalena Kaznowska i Marek Grzesiak zostali finalistami IV Powiatowego Konkursu Ekologicznego ,,Kochajmy nasze małe ojczyzny”. Nie zabrakło także sukcesów sportowych. Nasi lekkoatleci – drużyna w składzie Zuzanna Wiąz, Ewelina Bulewicz, Julia Słonina i Aleksandra Wypych zajęły III miejsce w sztafecie szwedzkiej, a ich kolega Adam Rewers również był trzeci. Brali oni udział w zawodach powiatowych. W Pleszewie odbył się XIII Wielkopolski Turniej w Aerobiku Grupowym, w którym nasze dziewczęta wywalczyły V miejsce.
  Rada Pedagogiczna Gimnazjum im. Rady Europy z dumą informuje, że prymusem szkoły jest uczennica klasy 3c Monika Sobczak. Gratulujemy!

Hanna Palacz