ŚWIĘTOWANIE PO FRANCUSKU

Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie umożliwia wychowankom nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także zapoznaje ich z historią i kulturą poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. W tym roku przyszła kolej na Francję, której uroki i walory poznawano i przybliżano a wyeksponowano dzisiaj.
W holu szkoły królowała wieża Eiffla, wiatrak Moulin Rouge oraz wielka wystawa prac inspirowanych obrazami impresjonistów, które wprowadzały widzów w klimat tego pięknego kraju. Nagrody najlepszym artystom wręczył gość honorowy uroczystości zastępca burmistrza Józef Kawała, któremu towarzyszyli radni Grzegorz Schroeder i Jerzy Nowak.
Dzieje Francji, jej zwyczaje i związki z Polską przypomnieli przy dźwiękach muzyki Chopina uczniowie klas I i II. Następnie zaprezentowali się uczestnicy konkursu wiedzy o kraju znad Sekwany, spośród których najlepiej wypadł Mateusz Kowalski z klasy II a. Dużym nakładem pracy uczniowie klas III przygotowali gorąco oklaskiwaną inscenizację sztuki Moliera „Świętoszek”. Również specjalnie na ten dzień młodzieżowy zespól tańca „Promyk” przygotował układ taneczny „Trzej muszkieterowie” oraz barwnego „Kankana”, który wzbudził niezwykły aplauz wśród widzów.
Nie zapomniano także o tym, że Paryż to stolica mody światowej i z tej okazji Uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych z Poznania zaprezentowali na wybiegu kolekcję Idalii Mantas pod nazwą „Niezależna wolność stylu”. Po nich modę prezentowali gimnazjaliści własnych pomysłów. Wspaniałe fryzury i makijaże podkreślały charakter strojów i dodawały wdzięku dziewczętom prezentującym kreacje.
Prze cały czas trwania imprezy na kawę zapraszały panie z kawiarenki ‘Cafe de Flore”.
Ukoronowaniem Dnia Francuskiego był mecz piłkarski Polska-Francja, podczas którego uczniowie klas II i III walczyli o puchar dyrektora Gimnazjum. Nie tylko na boisku, ale także i w sercach widzów zwyciężyła Francja, którą lepiej poznaliśmy, i której dobry wizerunek na długo pozostanie w naszej pamięci...