Uczniowie Gimnazjum im Rady Europy rozpoczęli tradycje Dni Europejskich, "Dniem Niemieckim", który odbył się w maju 2000 roku.
Ranek zaczęliśmy od wciągnięcia niemieckiej flagi na maszt, która miała nam symbolizować, że dzisiejszy dzień jest wyłącznie poświęcony językowi niemieckiemu.
Uczniowie wcielili się w redaktorów telewizji niemieckiej i poprowadzili dziennik telewizyjny, zrelacjonowali z okazji tego święta ,,WIADOMOŚCI”(oczywiście w języku niemieckim), które poprowadzili: Katarzyna Wiąz oraz Andrzej Koc. Zapowiedziany przez nich Michał Kasperski, przedstawił zebranym gościom informacje dotyczące wystawy słynnych dzieł, jednego z najbardziej wybitnych niemieckich malarzy Albrechta Durera.
Następnie zostały ogłoszone wyniki sondy na temat ,,Co sądzą mieszkańcy Kostrzyna o patronie naszego gimnazjum”. Wyniki wypadły pomyślnie. Większość mieszkańców jest usatysfakcjonowana, że kostrzyńskie gimnazjum posiada takiego patrona.
Jak w każdych informacjach, również u nas została przedstawiona pogoda oraz sport. Prognozę w języku niemieckim przedstawiła nam Ewa Napierała, która wszystkim poprawiła humor informując nas o słonecznej pogodzie. O osiągnięciach Bundes Ligii oraz o wzlotach i upadkach sportowców opowiedział nam nasz kolega Mateusz Zaworski, który oryginalnie poprowadził tą część programu. Była też niemiecka „Lista Przebojów” i teleturniej „Milionerzy”. Dla zrelaksowania naszej publiczności DJ Łukasz puścił nam kilka nowości muzycznych i przeprowadził wywiad z TIC TAC TOE, które zgodziły się u nas wystąpić.
Głównym jednak punktem programu było przedstawienie pt. "Schneewittchen" - "Królewna Śnieżka" w wersji niemieckiej
Tytułową rolę zagrała Celestyna Lecher, a w księcia na białym koniu wcielił się Łukasz Januchowski. Bardzo trudne zadanie miała, wydawałoby się mało znacząca, rola narratora, na którego miejsce została wybrana Magdalena Taczkowska. Jak na prawdziwą bajkę o Śnieżce przystało nie zabrakło złej królowej - Zuzanna Nowak, siedmiu krasnoludków- Magdalena Jędraszak, Anita Ziętek, Karol Graczyk, Adam Kubiak, Mateusz Pluciński, Leszek Markiewicz ,Łukasz Koziej, leśniczego – Mateusza Różańskiego, magicznego lustra- Weroniki Krotofil oraz dobrej matki królewny-Marty Kamińskiej. Artyści wystąpili w przepięknych strojach na wspaniale udekorowanej scenie.
Na koniec cały nasz zespół ponownie zebrał się na scenie i został obsypany gromkimi brawami. Chociaż przedstawienia kosztowały dużo wkładu i poświęcenia, wszystkim aktorom podobała się ta współpraca i mają oni nadzieję, że te chwile spędzone na scenie kiedyś jeszcze się powtórzą.
Dzień Niemiecki zakończył się na boisku sportowym rozegranym meczem piłkarskim Polska – Niemcy.