Dzień Polski w gimnazjum

W Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie w roku szkolnym 2009/2010 na wszystkich przedmiotach omawialiśmy historię i współczesne osiągnięcia Polski w różnych dziedzinach. Ukoronowaniem tych działań był obchodzony w maju 2010r Dzień Polski.
Podróż w czasie i przestrzeni odbyliśmy dzięki zaczarowanej dorożce. Przewodnikiem po miastach i ciekawych zakątkach naszego kraju był dorożkarz Kaczara z wiersza K. I. Gałczyńskiego. Zostaliśmy zauroczeni piosenką o Warszawie i występami zespołu „Profil” działającego przy MGOK w Kostrzynie, który przedstawił taniec poznańskich koziołków, układ choreograficzny do muzyki Chopina oraz taneczną inscenizację bitwy pod Grunwaldem, zakończoną pieśnią Bogurodzica.
Wszystko to rozgrywało się w ukochanej przez Polaków biało-czerwonej scenerii, okraszane występami recytatorów i szkolnego chóru.
Potem nastąpiły inne atrakcje – mogliśmy skosztować przysmaków kuchni polskiej takich jak bigos, grochówka czy schabowy z kapustą oraz obejrzeć polskie bolidy Formuły1, czyli Syrenki z Nekli. Po przerwie przepiękne stroje z epoki oświecenia oraz scenografia dworu ziemiańskiego przeniosły nas w realia sztuki „Fircyk w zalotach”. Świetna gra aktorów - uczniów klasy 2c sprawiła, że komedia Franciszka Zabłockiego, choć napisana wierszem, widzom bardzo się podobała, co zostało nagrodzone gromkimi oklaskami.
Święto w gimnazjum obchodzono z wielkim rozmachem, w przygotowaniu przedsięwzięcia wzięło udział kilkudziesięciu uczniów i kilku nauczycieli, którzy wraz z publicznością odśpiewali chóralnie piosenkę „Kocham Cię Polsko”.
Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody dla zwycięzców w konkursach „Moja Szkoła” oraz na najlepszą kopię obrazu polskiego malarza. W Szkolnymi Konkursie Ortograficznym zwyciężyły Martyna Baranek i Anna Borowska. W holu szkoły goście z zainteresowaniem oglądali prace uczniów o Polsce oraz wystawę średniowiecznych zamków.

Magdalena Nowaczyk