Dzień Rosyjski

"Dziś sięgamy na wschód Europy, by zaczerpnąć z bogactw dziejów kultury rosyjskiej"- tak rozpoczął młody konferansjer obchody Dnia Europejskiego. Już po raz szósty uczniowie Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie zaprosili gości, by razem śpiewać pieśni Okudżawy i słuchać rosyjskiej poezji - jednym słowem: uczyć się i bawić.
Magiczny klimat wschodniej kultury wspomagała wspaniała scenografia, a jej elementy: wieże Kremla, ikony, trojki, świetnie namalowane przez gimnazjalistów jednoznacznie wskazywały, który region Europy jest promowany. Historię Rosji przedstawiono w kilku scenkach, obejmujących czasy carów, panowanie okrutnego Iwana Groźnego oraz reformy Piotra Wielkiego. Potem atmosfera stała się bardziej swobodna. Na scenie królował rosyjski taniec i wirująca "Matrioszka" i fragment baletu "Jezioro łabędzie". Nie zabrakło też poezji rosyjskiej: wiersz Puszkina "Ja pomnju", pieśni "Kalinka" i "Zawsze niech będzie słońce". Następnie aktorzy naszego gimnazjum odegrali spektakl A. Czechowa pt. "Wesele".
Na koniec uczniowie z Klubu Europejskiego zaśpiewali piosenkę Ałły Pugaczowej "Karol", wręczyli publiczności "biełyje rozy" oraz zaprezentowali modne w Rosji futra i czapki. Uroczyste obchody Dnia Europejskiego stały się okazją do wręczenia uczniom nagród za najlepsze prace plastyczne i monografie na temat Rosji.