Koło teatralne

Teatr z klasą

Ważnym wydarzeniem w życiu naszego Gimnazjum – poza typową pracą dydaktyczną i wychowawczą, oczywiście - było uczestnictwo w projekcie „Teatr z klasą”, współfinasowanym przez Lożę Patronów Teatru z Poznania i Burmistrza Gminy Kostrzyn.

Zajęcia z piętnastoosobowym zespołem uczniów trwały od kwietnia do czerwca. Prowadziły je opiekunki projektu oraz aktorka Teatru Nowego w Poznaniu pani Małgorzata Łodej- Stachowiak i członkowie Loży Patronów.

Uczniowie rozpoczęli pracę nad projektem w zasadzie już 6 grudnia 2011r., korzystając z zaproszenia Loży do obejrzenia spektaklu „Oszust”, w którym jedną z głównych ról zagrała pani Małgorzata ( Loża ufundowała młodzieży bilety oraz dojazd do Poznania).

Młodzi ludzie podeszli do realizacji projektu z wielkim zaangażowaniem, nie szczędząc swojego wolnego czasu i wysiłku. Odbywali zajęcia w szkole, poznając historię teatru europejskiego i teatrów poznańskich, mieli okazję odbywać zajęcia z emisji głosu , poznawali inne tajniki zawodu aktora, ucząc się, i bawiąc jednocześnie, pod okiem profesjonalistów.

Zwiedzali też Teatr Nowy od kulis, poznali moc i magię pracy charakteryzatorki teatralnej, która w kilka minut przemieniła dorodnych młodych ludzi w staruszków, ludzi z ranami ciętymi i kłutymi…

Młodzież wykonała gigantyczną pracę, by dobrze wypaść na premierze, która miała miejsce 2 czerwca 2012 roku na Scenie III Teatru Nowego.

Tego dnia sala teatralna wypełniła się zaproszonymi gośćmi – byli dyrektorzy Szkoły, przedstawiciele Burmistrza, Prezes Loży Patronów, rodziny i przyjaciele uczniów. Pięćdziesięciominutowy spektakl ukazał niezwykłe talenty aktorskie młodych ludzi a komedia Aleksandra Fredry „Damy i huzary” pozwoliła wszystkim obecnym na doskonałą zabawę. Były to niezwykłe przeżycia, nie tylko dla młodych aktorów.

Warto podkreślić też wielkie zaangażowanie w projekt Rodziców uczniów – odbierali stroje z magazynu Teatru Wielkiego, przygotowali je na spektakl, a potem odwozili (dwukrotnie!). Nie szczędzili wysiłku i wydatków, by pomóc przy realizacji przedsięwzięcia.

Spektakl zagraliśmy – oprócz premiery - jeszcze trzykrotnie: w szkole dla Kombatantów i młodzieży ( jeszcze w czerwcu) i w „Kostrzyniance” dla mieszkańców Kostrzyna , 23 listopada 2012roku.

Okazało się , że można porwać młodzież do pracy dodatkowej, jeśli jest ona atrakcyjna. Korzyści z uczestnictwa w projekcie odnieśli wszyscy , którzy się w niego zaangażowali. Przy tej okazji udało się zintegrować środowisko : młodzież, Rodzice, samorządowcy i nauczyciele stanowili jeden zespół , który za cel postawił sobie rozbudzenie zainteresowania teatrem, rozwijanie potrzeby uczestniczenia w kulturze przez duże „K”, pożyteczne i kształcące spędzanie czasu wolnego .

Zdjęcia stanowiące załącznik do niniejszego sprawozdania potwierdzają atrakcyjność i wagę tego wydarzenia.